אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
אפקט פיגמליון
צילום: FreeDigitalPhotos.net

אפקט פיגמליון

 

אפקט הפיגמליון - נבואה שמגשימה את עצמה


המיתולוגיה היוונית מספרת על נסיך צעיר בשם פיגמליון שפיסל דמות של אשה שהיתה כל כך מושלמת עד שהתאהב בה נואשות. אהבתו היתה כה עזה עד שהיא הצליחה להפיח רוח חיים בפסל שהפך לאשה אמיתית. אפקט פיגמליון הוא סינדרום של נבואה המגשימה את עצמה, כאשר אנו מצפים באדם להתנהג או להיות משהו בו אנו מעוניינים ובעצם הציפייה הזו גורמים לו להתנהג בהתאם.


מחשבה יוצרת מציאות


התפיסה על פי מחקרים שנעשו בשנות השלושים של המאה העשרים היא כי ציפיות והשקפות עולם בהם אנו מאמינים באמונה שלמה ומצפים מהסביבה לחשוב כמונו אכן יכולים להביא לידי שינוי. הדבר פועל לשני הכיוונים, שליליים וחיוביים כאחד. מספיק ליצור שמועה או לייצר תדמית של אדם או גורם כשלילי ומסוכן, כדי שהחברה או הסביבה יתחילו להתייחס אליו כאל כזה. למשל, להפיץ שמועה כי מוצר מסוים מסוכן מאד לבריאות. ככל שנתמיד באמונתנו העיקשת ונלהבת, נצליח ליצור אפקט שלא מבוסס על דבר מן המציאות וניצור מציאות חדשה בה תהיה למוצר מסוים תדמית של חולי, רוע ושליליות. דמיון, שמועה או אמונה היוצרת מציאות. גם אם אין בסיס לדברים והם לא נחקרו ונבדקו, התוצאה תהיה המנעות של צרכנים לרכוש את המוצר המדובר מתוך חשש כי יאונה להם משהו רע. זוהי נבואה שהגשימה את עצמה.


אפקט הפיגמליון יכול להיות גם חיובי. למשל בלימודים. הסיפור המוכר על המורה המקסיקני שקיבל תפקיד בשנות השמונים בבית ספר ציבורי וידוע לשמצה של ילדים המגיעים ממשפחות קשות יום הפך בסופו של דבר לסרט. הסיפור (האמיתי) הראה את האמונה והציפיות שתלה המורה בתלמידיו הבעייתיים והאמונה השלמה שלו בהם, עד כי החלו להאמין בעצמם ביכולות שלהם וקצרו את הפרס הנכסף בתחרות כלל ארצית. הם כה הצליחו עד כי רבים האמינו כי התוצאות נגנבו והיו ידועות להם מראש.


עניין של תפיסה


למעשה, אפקט הפיגמליון, אם הוא מתועל לנתיבים חיוביים, יכול להיות כלי שימושי ויעיל במקומות כמו עבודה, בית הספר וגם בחיים האישיים. אם המסר שמעביר מנהל בחברה לעובדיו כי הם עולים לו כסף רב, עבודתם לא מוערכת וניתן להחליף אותם בעובד אחר בכל רגע נתון, יתחיל העובד לחוש חסר ערך והתפוקה שלו בעבודה תרד משמעותית. אולם אם יתעל המנהל את המסרים שלו, גלויים או סמויים, וישדר ציפיות גבוהות מהעובדים, הערכה לעבודתם והכרה בכישוריהם וביכולתם להצליח, הרי שנוצר כאן אפקט הפיגמליון לתועלת החברה שמקבלת עובד שמאמין בעצמו, בתרומה שלו לעבודה ומכאן הרצון שלו להוכיח את עצמו ולייצר תפוקה מקסימלית. אפקט זה בתחומי הניהול נקרא גם מנהיגות פיגמליון.


 

אפקט הפיגמליון במובן החיובי שלו מהווה כלי מרכזי להגברת מוטיבציה, עיצוב התנהגות בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, ושימוש במודל של נבואה המגשימה את עצמה למישורים מעצימים וחיוביים.


רוצים לקבל עדכונים חדשים מדי יום? הצטרפו ל-Stars בפייסבוק.


כנסו לאתר לשיחה אישית עם אסתר מתקשרת הילרית וקוראת בקלפי טארוט,ועם מומחים רבים נוספים בתחומי המיסטיקה,  ASKme - נבחרת מומחי המיסטיקה של ישראל מייעצים ונותנים תשובות בכל תחומי המיסטיקה, 072-3401003, שלוחה 41.למאמרים נוספים:
חכמת כף היד בילדים
היכולת העסקית לפי הנומרולוגיה
היכולת להצליח על פי כף היד
תורת כף היד, עשיה ומימוש
כף היד


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי