אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
הקשר בין מדע למיסטיקה - הייתכן?
צילום: צילום: FreeDigitalPhotos.net

הקשר בין מדע למיסטיקה - הייתכן?

מיסטיקה היא עולם של רוח, של תורת הנסתר, של עולמות מעבר לנתפס, לנראה ולמובן. מדע הוא עולם של מספרים, של נוסחאות, של מחקרים ושל מסקנות המבוססות ומוכחות. כיצד, אם כן, ייתכן כי קיים קשר בין מיסטיקה למדע? והאומנם יש בכלל קשר כזה?

 

מה שלא רואים, לא קיים?

מדע. בזכותו אנו מצליחים היום לרפא מחלות שבעבר היו חשוכות מרפא, לרקוח תרופות מרפאות, לטוס לירח או לטוס בכלל, להבין כיצד גרגר אחד יכול להשביע כפר שלם, למנוע התפתחות של מגפות, לשפר את איכות החיים ולהבין כיצד דברים עובדים.

 

מיסטיקה. בזכותה אנו חווים חוויות שמעבר לנתפס, פוגשים מקומות בעצמנו שאינם מוסברים, חווים חוויות חוץ-גופיות, משוחחים עם ישויות וחוזים את העתיד.

 

אז מה בכלל הקשר ביניהם? מפתיע לגלות שהרבה. מדע הוא לעתים כל כך מדויק עד כי אין מקום לפרשנויות. גם ידע כמו תורת הקוונטים, או בשמו המדויק תיאורי הקוונטים, בא ממקום פילוסופי שמנסה להוכיח תיאוריה מדעית. תורת הקוונטים גורסת כי מלבד הפיזיקלי לא קיים דבר אחר בעולם. כל אינטראקציה, החל מאנושית וכלה של מכונות, מקורה במיקום החלקיקים הפיזיקליים ומפגש של חלקיק אחד עם אחר.

 

הדבר, לפי תיאוריית הקוונטים, תופס גם במצבים במתרחשים בגוף, במוח, במחשבה ובנפש וביחסי הגומלין של האדם עם אחר. כלומר, לפי תורת הקוונטים, היקום הפיזיקלי כולל את כל בני האדם, והוא בסך הכל מנגנון. מכני, ללא חיים. כלומר, המקום שלנו בחיים האנושיים, המודעות שיש לנו, הרגשות שיש לנו ומה שאנו עושים – כל אלה הם לא יותר מסוג של אשליה. מונחים כמו אהבה, שנאה או סיפוק לא באמת קיימים. ולפי תורה זו אין משמעות של ממש לחיים. אז היכן החיבור למיסטיקה?

 

מתחברים לתת מודע

כיום העולם המדעי כבר לא יכול להתעלם מהעובדה כי מצבים רבים המוגדרים כאשליה, המצאה, נסתר ורוחני, אולי מיסטי, אין להם הסבר מדעי אולם אי אפשר להתעלם מהסימנים שלהם או מנוכחותם. זה מזכיר את המצב שהיה קיים בעולמה של הרפואה המערבית במשך שנים רבות, שם, כל מה שאינו תוצר של מחקר אינו ראוי לשימוש שנועד לרפא. תפיסה זו הלכה ונחלשה עם התוצאות המפתיעות והמרשימות שהביאה הרפואה המשלימה. רפואה זו, הנשענת על אנרגיות החיים, על טיפול באיזון גופני ונפשי של האדם ובטיפול באדם ולא בסימפטום. כיום, גם במרפאות וקופות החולים יש מקום של כבוד לרפואה המשלימה, או האלטרנטיבית, יחד עם ההבנה כי אולי אין לכל דבר הסבר אולם הוא עובד.

 

תורת הקבלה עוסקת רבות בפילוסופיה ובמיסטיקה. אולם היא עוסקת גם במדע ובדרכים שהן אולי "קבליות" אולם מביאות למסקנות הזהות לאלו הקונבנציונליות. דוגמה נוספת היא הקשר בין מעבדות שינה הבודקות את השפעת החלומות על אנשים, לבין חיזוי חלומות ופירושם. לפי תורת הקוונטים אין חלום ולבטח אין משמעות לחלום שנחלם. בפועל, מעבדות שינה פרושות ברחבי הארץ ובין הבדיקות השונות נחקרת היכולת לחיזוי חלומות ומה משמעותם.

 

המדע שברוח

דוגמה מצוינת של קשר בין המדעי לרוחני היא האסטרולוגיה. תחום זה מסייע לבניית מפת כוכבים שתחזה קווים ונתיבים בחייו של אדם, גם כאלו שעדיין לא התרחשו. כלומר, אסטרולוגיה עוסקת בנסתר, בלא ידוע ובלא גלוי. אולם בנייה של מפה אסטרולוגית נשענת על אסטרונומיה, חקר הכוכבים, שזהו מדע לכל דבר. ללא חקר מדויק של מיקום הכוכבים, כולל הירח, השמש והנתיבים המדויקים שלהם, לא תיתכן בניית מפה שיש בה משום הרוח והחדירה לעולם הנסתר.

 

 

עם השנים הצטמצמו הגבולות שבין מדע למיסטיקה. חלקים רבים במיסטיקה יש בהם מן המדע, וחלקים אחרים בה נותרו עדיין עלומים ומסקרנים. 


רוצים לקבל עדכונים חדשים מדי יום? הצטרפו ל-Stars  בפייסבוק.


לשיחה אישית עם בת שבע דור, מייעצת הוליסטית בכירה, מתקשרת ופותחת בקלפים, ניתן ליצור קשר עם מרכז המומחים של ישראל בטלפון: 
072-3401003 שלוחה 25 


למאמרים נוספים:

מזל תאומים לפי הקבלה

מזל תאומים - ילדים ומבוגרים
הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי