אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
מכונת השקר – מכונת הבורות חלק א - מאת גילה בויום
צילום: FreeDigitalPhotos.net

מכונת השקר – מכונת הבורות חלק א - מאת גילה בויום

גילה בויום מאת: גילה בויום אסטרולוגית, נומרולוגית ומתקשרת בכירה, מומחית לטארוט ומטוטלת. לשיחה אישית 072-3401003 שלוחה 34

 


מכונת השקר – מכונת הבורות


 על טיעונים הקלושים מהמציאות לאי תקפותה של האסטרולוגיה והמיסטיקה

 האמנם אנשי אקדמיה ותקשורת מתייחסים באופן הכי לא רציונלי לתורות מיסטיות ?


 בעקבות ספרו של גרשון בן-שחר מכונת השקר

לפני כמספר ימים רכשתי ספר חדש ומאוד מקומם, שזה עתה יצא לאור:

מכונת השקר- האם אפשר לסמוך על גרפולוגיה, פוליגרף, אסטרולוגיה, ושיטות נוספות לאבחון אישיות וניבוי?

מאת פרופ' גרשון בן-שחר וזוגתו מריאנה בר.

מתוך גוגל על שמו מסתבר שכותב הספר הנו מהמובילים בעולם לאבחונים באמצעות תגובות פיזיולוגיות, מה שהביא אותו לטענה שאין בסיס מדעי לאבחונים במכונת אמת, ולכן היא נפסלה כראיה בבתי המשפט, וכמו כן הוא אבי הבחינות הפסיכומטריות, אשר עד היום מהלכות אימים על סטודנטים לעתיד.

לחלוטין רקורד מכובד, אבל כשעלעלתי בספרו, ראיתי שבכל מה שנוגע לאסטרולוגיה ומיסטיקה אין שום הצדקות לטענותיו. נראה שהוא נשען על מחקרים שגויים חסרי בסיס שאינם מוכיחים דבר, וכתבות פופוליסטיות בעיתונים, ומפגש אקראי עם מיסטיקן כלשהו שבטח אינו מייצג את התחום חוץ מאשר את עצמו.

חשבתי שמוזר כיצד אדם כה מכובד שכתב ספרים ואינספור מאמרים, והוא מהמפורסמים בעולם בתחומו, נוהג פתאום באיוולת גמורה, תוך כדי כך שהוא מביא טיעונים חסרי כל שחר, הקלושים, והתלושים מהמציאות, כשמדובר על מיסטיקה ואסטרולוגיה.


חשבתי לעצמי למה עלי בכלל להתאמץ ולהמשיך בכלל לקרוא בספר, ולכתוב כתבה זו, אם כבר מראש הוא מגיע למסקנות הבאות:

 

"אנו חשופים השכם והערב לשיטות שונות ומשונות המתיימרות לספק לנו תשובות, נחמה, רפואה, אמת ואף מידע על עתידנו. בספר זה אנו משתמשים בשם מכונת השקר כשם גנרי שתחתיו אנו סוקרים שני סוגים של פרקטיקות כאלה " .

לסוג הראשון שייכות פרקטיקות שאינן מלוות בכל יומרה מדעית אך זוכות לפופולריות רבה וכפי הנראה העוסקים בהן גורפים ממון רב."

העוסקים בפרקטיקות אלה מתיימרים לדעת פרטים אודות אנשים או לנבא את עתידם על סמך מצב כוכבים, על סמך כוחות על-טבעיים ועל סמך תקשור עם עולם המופלא ועם עולם המתים.

היות והפרקטיקות האלה נשענות על עקרונות זהים, נהוג לסווג אותם תחת השם הכולל "קריאה קרה".

 

תבינו מה זה קריאה קרה:

זה בדיוק המיומנות להגיד דברים כלליים שמתאימים לכל אחד, לומר דבר והיפוכו כמו, אתה אדם פתוח אבל לעתים סגור, פלוס לקרוא את שפת הגוף של הקליינט, לחפש עליו מידע מראש בגוגל, לנסות לדוג ממנו אינפורמציה בתחכום רב תוך כדי התייחסות לשפת הגוף שלו ועוד.

לגבי כך הוא אפילו מביא מחקרים פסיכולוגים רבים, מוכרים ומוכחים.

אין ספק שיש במחקרים אלה מן האמת, ואין ספק שיש אולי מהעוסקים בענף המיסטיקה הנוקטים בשיטות אלה, אבל לבוא ולטעון באופן גורף, שהיות והחיזוי המיסטי אין לו שום בסיס הגיוני, ושום מחקר מדעי אמפירי, וגם אם יש הרי שזה רק מוכיח אי קבילותו, אז סימן שאין זה אלא קריאות קרות המבוססות על הולכות שולל, כאשר גם המיסטיקנים תאבי הכסף כנראה, מאמינים ביכולתם השקרית, ומוליכם את עצמם שולל שלא לדבר על לקוחותיהם.

לכן הוא מצא לנכון לכלול גם פרק על מיסטיקה בספרו העוסק בגרפולוגיה ובמכונת אמת שהיא בעצם מכונת השקר, כדי לשמור עלינו הקוראים שלא ניפול בפח.

 

אז החלטתי לעשות מעשה ולקרוא את ספרו בעיון, ולהוכיח לכם הקוראים שטיעונים ומסקנות הגיוניות לאו דווקא עולות בקנה אחד עם תארים אקדמיים, ומדוע לדעתי הדרך בה בן-שחר בוחן את הדברים שגויה לחלוטין, ואיך בכלל צריך להתייחס למיסטיקה בכלל ולאסטרולוגיה בפרט, והאם בכלל ניתן לחקור את הדברים.

מדוע בינתם מסתתרת וכעסם גואה בבואם לדון במיסטיקה?

ככל שהמשכתי לקרוא בספר, הדברים קוממו אותי יותר ויותר, עד כדי כך שלדעתי, הכותב ממש איבד את עשתונותיו, עד כדי כעס נוראי, אם נגרר למילים כמו:


"קיבלת היום מנה גדושה של חוסר יושר וטיפשות, אין פלא שאת עצובה".


זה מה שאמר לזוגתו שחזרה מאוכזבת ממפגש עם מיסטיקנית.

 מצד שני אני כבר כל כך רגילה לתגובות מעין אלה, עד כדי כך שאני שואלת את עצמי, אולי באמת יש מקום למחקר פסיכולוגי מעמיק, לגבי מה יש להם לאנשי האקדמיה ותקשורת, שעד כדי כך מסתתרת בינתם כשמדובר על העולם שמעבר, שמגיבים הם בדרך לחלוטין אמוציונלית, תוך שימוש בכינויי גנאי, גיחוך, השמצות ואפילו הוצאת דיבה.

 שוב ושוב אחרי שלושים שנה של עיסוק בתחומים אלה, זה צף ועולה בכל פעם מחדש וממש אין כל חדש תחת השמש.

 הבה ונחזור בזמן לשנת 1985 למאמר שפורסם בביטאון מודעות בשנה זו המתאר דיון פומבי בצוותא בחיפה על פאראפסיכולוגיה:


http://www.oryada.com/sifria/bechler.htm

 

הנה ציטוט מהדיון הפומבי של מה שקרה שם באותו ערב:

מוטיב התנהגות זה, של חוסר נימוס ותרבות דיון, היווה ענן קודר אשר שרה במשך כל הערב, בעוד פרופ' פרידמן ומר חנן אברהם עונים בסבלנות ובסובלנות תוך איפוק של כבוד אל מול קהל מתמרמר ונסער לנוכח ההצגה שלנגד עיניו; קהל שחלקו הגדול הודה כי אינו מתומכי ה"פארא. . ."  אך בא על מנת לקבל ולקלוט מידע בנושא זר לו מתוך פתיחות.

אך, לדאבון הלב, מרגע שאופי הערב נקבע ע"י "מגיני המדע המוכח", לא ניתן היה להחזיר הגלגל אחורנית.

פרופ' בכלר קבע כי:


"הפאראפסיכולוגיה מהווה סכנה לדמוקרטיה ". . . וכי "מאז קופרניקוס היה המדע מקבל כל תיאוריה חדשה ומבטל הישנה, בתנאי שהובאו הוכחות חד משמעיות לאמתותה. . ."


פרופ' בית הלחמי קבע כי: "הפאראפסיכולוגיה היא שטותולוגיה... וכי מי שמאמין בשטות אחת יאמין בכל השטויות האחרות... (תמהני מאלו "שטויות" נוספות חושש הפרופ' הנכבד).

כמו כן, קבע כי הינה בגדר "פשיזם" ומכאן הפליג והגיע עד ל...בגין.

הנה לכם דוגמא נוספת, ממאמר מאוד מריר וציני שקראתי לו:


 "על מיסטיקה של חנויות המכולות ושופטי ישראל".


http://www.idan-hadli.co.il/web_articles/web_articles_show.php?article_id=306&category_id=13


תראו כיצד בחורה הגישה תביעה נגד אסטרולוג שלא עשה מלאכתו נאמנה לטענותיה, ותראו כיצד השופט דחה את בקשתה, רק משום שאסטרולוגיה זה שטויות.

 ואם היו מגישים תביעה כנגד טיפול או אבחון לא מספק בפסיכולוגיה, או גרפולוגיה, או לימודי מוזיקה, נהיגה וכו'.

 מה מביא שופט בישראל לדחות את התביעה משום ש:


 "מי שמשקיע כספו באסטרולוגים וסומך על דעותיהם, על עצותיהם ותחזיותיהם, על נבואותיהם והבטחותיהם, הריהו כמי שהניח את כספו על קרן הצבי ואין לו כל עילת תביעה נגדם, לא מכוח דיני החוזים, לא מכוח דיני הנזיקין ולא מכוח עשיית עושר ולא במשפט".


ניכר היה שהשופט בכלל לא הרחיק לכת להבין מה זה אסטרולוגיה חוץ מאשר לקרוא את ההורוסקופים שבמכולת השכונתית או בפיצוציה המקומית.

הדברים דרך אגב הובאו בכתבה על ידי נתן זהבי....

כשאנו מתקרבים לימינוז הנה גם המדיה המתוקשרת כאשר כלכלן ופרשן מכובד כמו נחמיה שטרסלר, משתלח בלשונו החצופה כנגד שרי אריסון ואמונותיה בתקשור ולטענתו מי שעושה עסקים עם בנק הפועלים מסכן את כספו.


על כך הגבתי בזמנו בכתבה ובסרטון:


http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?entryId=1502312

 

הנה כמה ציטוטים מדבריו של שטרסלר:


עובדים על הציבור..
מגוחך, אוסף של שטויות.
כמות גדולה של שטויות שמפחידות!
פגיעה בעמוד השדרה של החברה הישראלית.
רוצים חברה רציונלית לומדת, עובדת ולא מאמינה בשטויות


גל הציניות המתנשאת ומצעד האיוולת לא פסח גם על התכניתשל לונדון וקירשנבאום, כאשר ירון לונדון, מזל הבתולה, יחד עם יגאל פתאל, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים, שהוא אסטרונום מכובד ביותר, אבל בשום אופן לא אסטרולוג, מתיימר לדבר על אי תקפותה של האסטרולוגיה. זה היה עקב ידיעה שהתפרסמה בעיתון בשנת 2011 שהנה התגלה המזל ה-13.

בראיון מר ירון לונדון, ממש ניצל את השידור הציבורי כדי להשמיע את דעותיו האישיות ולומר בו מילות גנאי ודיבה כמו:


"ואנחנו עושים הכל כדי לעשות את האסטרולוגים ואת האצטגנינים ללעג ולקלס, זו תהיה תרומתי היחידה לתרבות..."

"יש להניח שהאסטרולוגים, האצטגנינים האלה, הנוכלים האלה אשר עושים כסף מטיפשותם של הבריות, הם יתגברו גם על המכשלה הזו.. (הופעת המזל ה-13)


אני אפילו שלחתי מכתב חריף לרשות השנייה להתלונן על התנהגותו של לונדון וכמובן לא נעניתי.


http://forums.walla.co.il/viewtopic.php?f=1632&t=13817362


הם כמובן טענו שזוהי תוכנית פובליציסטית והוא ידוע בלשונו החריפה. מעניין מה היה קורה אם היה מתייחס כך לקהל של הומואים, לסביות, ערבים וכו'.

 "בצר לי" העליתי סרטון שזכה לתגובות אוהדות רבות בנושא זה:


http://flix.tapuz.co.il/v/watch-3803123-.HTML


כלומר, ספרו של בן-שחר, הוא עוד אחד מתוך מסכת של התייחסויות מצד אנשי אקדמיה ותקשורת כשמדובר על מיסטיקה, ומאחר ורגילה אני לתגובתם, אז למה בכלל להתייחס לספר זה?

 

זה מפני שאני כן מתייחסת ברצינות לעיסוקי, בעוד שהוא לא התייחס ברצינות אלי.


אני עושה זאת לא למען להתגרות בו, אלא עבורכם הקוראים, כדי לעזור לכם להפעיל שיפוט הגיוני, ושלא תסונוורו מהרקורד האקדמי המרשים שלו, משום שמסקנותיו על מיסטיקה ואסטרולוגיה הם ממש עלבון לאינטליגנציה. אולי באמת כדאי לסלוח לו כפי שנסלח לירון לונדון ודומיו, שחשים כנראה שהנה הקרקע נשמטת להם מתחת לרגליים.

אני חייבת לציין בסיפוק שבשנים האחרונות מתחילה גם מגמה הפוכה בעולם האקדמי. היו כבר למעלה מחמש כנסים שנתיים של רוחניות עכשווית, בהם חוקרים שונים הציגו מחקרים בנושאים של רוחניות, מיסטיקה, קבלה כוו' בכל תחומי החיים.


בלינק זה תוכלו לראות הקלטות, מצגות ומאמרים שהועברו בכנס.


http://www.spirituality.haifa.ac.il

כמו כן ד"ר מריאנה רוח מדבר מנסה לקדם בכל כוחה תואר ראשון בלימודי מיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית בצפת,  הנה האתר שלה: http://ruahmidbar.wordpress.com/

 

טענותיו של בן-שחר כנגד האסטרולוגיה


אז הבה ונראה בצורה עקבית כיצד בן-שחר, מגיע למסקנה בדבר אי תקפותה של האסטרולוגיה. מהם הטענות שהוא מעלה, ואיזה מחקרים הוא מציג.

 שימו לב לדבריו:


 "לו היו האסטרולוגים וצרכניהם, מקבלים את האסטרולוגיה כסוג של "אומנות" כפי שמכנה אותה החוקר האנגלי ג'ים טסטר, לא היה צורך לגייס, את החשיבה הביקורתית כלפיה. אולם כאשר אסטרולוגים טוענות טענות אובייקטיביות ומדידות, מהסוג שממלא את ספרי האסטרולוגיה, ולאור הפופולריות של פרקטיקה זו, חובה עלינו לשאול, האם יש בטענותיהם ממש? הבה ונראה מה יש למדענים לומר על כך"?

הבנתם חברה?


אם אנו בתור אסטרולוגים היינו אומרים שזה סתם אומנות היו מניחים לנו.

אבל מה לעשות שיש לנו ניסיון מצטבר, ודרך מתודית לקשר בין מהלכי כוכבים וחיים של בן אדם?

מה לעשות שניתן לגם ללמד את זה, וזה הופך לשיטתי?

אז הנה יעניש אותנו על כך, ומאחר והוא וחבר מרעיו לא מצאו לנכון לחקור זאת?

במקום זה הוא יביא לנו פסאודו מחקרים שלדעתי בכלל לא מייצגים את האסטרולוגיה, ובכך הוא יתנקם בנו, על שלא הסכמנו להיות סתם אומנים? הבנתם?


מהם המחקרים אותם הוא מביא ? 


בתור "מנה ראשונה", הוא מביא עצומה משנת 1975 של 186 מדענים מובילים ביניהם אסטרונומים וחתני פרס נובל, הטוענים שאין מצב שהאסטרולוגיה תקפה.

זה מובא בצורה של מכתב שהוא לחלוטין גזעני, מלא השמצות, וממש בעל דעה מוקדמת שלא מתבייש להשתמש במילות דיבה כמו:

 "הגיע הזמן לקרוא תיגר באופן ישיר ותקיף על הטענות היומרניות של האסטרולוגים הנוכלים"!!

 שימו לב, איך הזכות לקבל פרס נובל ולהיות מדען מוביל, מקנה את הזכות להגיד על קהל אחר, שהוא נוכל, ומוליך שולל, וכיצד פרופ' גרשון בן-שחר, חוסה תחת מטריה זו, כך שבלי ספק דעת היה מוסיף את חתימתו למכתב זה.

 מעניין כיצד בימים עברו נרדפו מדענים על ידי פנאטיים דתיים מהכנסייה, ותראו כיצד כיום מתהפכות היוצרות.

 

ועל מה מבססים הם את טענתם בעצומה זו?

הכוכבים והגלקסיות המייצגים את המזלות כל כך רחוקים, אז כיצד הם יכולים להשפיע על גורלו האישי של כל אחד מאתנו? למה זה בדיוק עובד, למרות שזה רחוק, אף אחד לא יודע.

לא תמיד מה שנראה הגיוני הוא הנכון, כמו שלילידים באפריקה זה לא נראה הגיוני שניתן לעוף באוויר, או לצלם את הגוף מבפנים.

 

אני אישית סבורה, שלא הכוכבים הם שמשפיעים עלינו, אלא הם רק באים לציין נקודה בזמן, שבה נולדנו, ולכן מערכי הכוכבים מרגע הלידה שלנו ובמהלך חיינו אינם אלה שמשפיעים באופן ישיר, אלא זה רק אינדיקציה, סימני דרך, כאילו שהם נעים במסלול מקביל לחיים שלנו.

 

 על הקשר בין מחקרים באסטרולוגיה לבדיחות על בלונדיניות :

 

טוב, אחרי שממש הרשים אותנו עם עצומה זו, הוא הולך מביא את מחקריו של הצרפתי גוקלן שהקדיש חייו לחקר האסטרולוגיה והגיע למבוי סתום.

לטענתו, גוקלן בדק חצי מליון תאריכי לידה והשווה זאת לנתוני ההורוסקופ ולא מצא התאמה.

זה בהחלט נראה תמוה, וזה נראה בהחלט תמוה, כי משך ארבעים שנה של מחקר, כל מה שעשה היה להשוות נתונים להורוסקופ? הרי היה לו מספיק זמן ללמוד אסטרולוגיה על בורייה.

 

אז למה ההתייחסות הכפייתית הזו למזלות כמייצגי האסטרולוגיה?

למה ממשיך בן שחר ומביא מחקרים שטחיים הדנים בסך הכל במשמעות המזלות?

אי אפשר לאפות עוגה מקמח בלבד. אפילו פיתה לא יצא מזה!

 

אבל אולי לבן-שחר הלוקה במגמתיות, קל לקפוץ למסקנות שטחיות, כמו מחקריו ואז לומר מילים כמו:

"לא נמצא אפילו מחקר אחד שתמך בקשר כלשהו בין התכונות והמיוחדות לכל מזל התכונות בפועל של האנשים שנולדו בהם. לעומת זאת ישנם מחקרים שהפריכו כל קשר כזה".

הללויה!

אסטרולוגיה לפי מזלות זה לחלק את כל האנושות ל-12 חלקים, שזה למיליארד אנשים, ולאפיונם על פי תכונות מסוימות.

 

זה נשמע ממש לא רציני. זה כמו להגיד שלג'ינג'ים טבע מיוחד ולספר בדיחות על בלונדיניות, ולקנח בבדיחות על מרוקאים ופרסים.


מחקרים אלה אני פוסלת מכל וכל, ובהמשך דבריו בן-שחר, "מתאפס על עצמו", ולפתע הוא מביא את טענת האסטרולוגים שבאמת מזל השמש לא מייצג אותנו, ויש לעשות מפת לידה מלאה עם שעת לידה מדויקת!

כמחווה של רצון טוב, הוא מביא מחקר משנת 1985 בו אסטרולוגים עשו יד אחת עם אנשי מחקר, כאשר הם הכינו 83 דוחות של מפה אישית וכל נבדק קיבל 3 דוחות וצריך היה לבחור את המתאים לו.

אחוזי הצלחה בבחירה אקראית הנם שליש בלבד, וזה מה שקרה בפועל, כלומר הניסוי לא הצליח.

ככה זה היה גם הפוך, כאשר נבדקים מילאו דוחות פסיכולוגיים על עצמם והאסטרולוג קיבל 3 דוחות כאלה ותאריך לידה אחד, והוא אמור היה לזהות את הדו"ח של בעל התאריך.

 

זה בסיס הנתונים עליו מסתבר בן-שחר בספרו זה, וזה גם מה שמביא אותו למסקנה סופית:

 

"כפי שאתם רואים, הידע שהצטבר ממחקרים מבוקרים, מוכיח באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי אין כל תוקף לטענה שמהתבוננות בגרמי שמים אפשר ללמוד דבר כלשהו על האופי ועל התכונות שלנו, לא כל שכן על העתיד הצפוי לנו. במילים אחרות, אין כל קשר בין גרמי השמים לבין הגורלות שלנו על פני כדור הארץ".

 

לי זה נראה, מביש, פסול ובהחלט בלתי סביר, ומשום כך אני עדיין בדעה, שבן שחר ואשתו לא נקטו בשום גישה אובייקטיבית, אלא הם באו מראש עם דעה מוקדמת, לא חקרו את הנושא לעומק, ומצאו מחקרים שיצדיקו את המגמתיות שלהם.


המשך הכתבה : מכונת השקר - מכונת הבורות חלק ב'


כנסו לאתר לשיחה אישית עם גילה בויום , אסטרולוגית, נומרולוגית ומתקשרת בכירה ,ועם מומחים רבים נוספים בתחומי הורוסקופ  שבועי,  ASKme - נבחרת מומחי המיסטיקה של ישראל מייעצים ונותנים תשובות בכל תחומי המיסטיקה

בטלפון : 072-3401003 שלוחה 34

 

 

 


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי