אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
על היצר הטוב והיצר הרע

על היצר הטוב והיצר הרע

מאת: נחום תמיר

כולנו מכירים את הסיפור מהגן, על היצר הטוב והיצר הרע ששוכן בתוכנו. אדם שנשאל מדוע ביצע מהלך מסוים ענה: "היצר השתלט עליי, הייתי באי-שפיות זמנית מגיע לי זיכוי". מיהו אותו היצר? ומהו מקורו?


האדם בנוי משתי מהויות הופכיות. האחת גוף בהמי, והשניה נשמה טהורה. מקור התאוות והרצונות העצמיים בקבלה הוא היצר הרע. ומאידך היצר הטוב מתואר כמו בת קול העוצרת אותנו מלעשות מהלך שאינו חיובי.


היצר הרע כשמו כן הוא. האדם נולד עם מידות רעות שעליו להתמודד איתם מרגע ההשכמה: "מגיע לי! אני רוצה! כך אני מרגיש וכו'..."


לעיתים מידות אלו נובעות כתוצאה מחוסר התחשבות בזולת, פונקציה של סביבה וחינוך, ואף של מה שאנחנו מכניסים לתודעה שלנו, "כי כך מתחשק לנו". לא פעם קורה שאנו לא שולטים על המעשים שלנו, פועלים מתוך חפזון גמור, לא שמים לב למה שיוצא מפינו, וברגע אחד הורסים תכלית. על זה אמר החכם באדם: "כמו שאתה בודק מה אתה מכניס לפיך, כך גם תבדוק מה יוצא ממנו".


היצר הרע מוגדר כמי ש"לא רואה ממטר", רוצה את העכשיו, העתיד לא חשוב, העין רואה והלב חומד.

התאווה והתשוקה יכולות להוות פתח עצום לבעיות רבות. לא סתם נאמר "כי החפזון בא מן השטן". אכן שאנו עובדים מתוך הנפש הבהמית ומנסים לספק את היצר, אנו מגדילים אותו, ומשתעבדים לו.


אברהם אבינו כשירד למצרים אמר לשרה "אמרי אחותי את יען אין יראת אלוקים במקום והרגוני בעבורך". משמע שליצר הרע אין אלוקים, רואים אישה יפה או מושכת ומיד היצר פועל. מכאן שכל מי שלא שולט ברצונותיו ומבצע מהלך ללא התחשבות נחשב כאחד ש"אין לו אלוקים" וזה אומר את הכל. "גנבתי פעם אחת אז בסדר אפשר שוב לגנוב", "בגדתי פעם אחת ולא קרה כלום אז מותר מידי פעם", ולאחר מכן זה הופך לשגרה. וכך נסללת הדרך הקצרה ביותר לקריסה אישית, אותו אדם כבר אינו יודע להבדיל בין הטוב ובין הרע, ומונע לרב על פי דחפים ורצונות עכשוויים.


אומרים חז"ל: "הרגל הופך להיות טבע, והטבע כפי שאמרנו הוא המידות, ועליך לבחור אילו מידות יבנו אותך".


נו, ומה רע בזה שקיבלתי את מה שרציתי? פשוט גם אם הבנתי שזה טוב, הרי כל הדרכים כשרות והשחרור ממידה רעה הוא כה גדול. חכמי הקבלה אומרים שאדם מגיע לעולם הזה לתקן, ולו רק בשביל מידה רעה אחת בלבד. בואנו לכאן מהווה תיקון של מידות רעות מגלגול קודם, ומכיוון שבכל זאת ישנה השכחה של מה היה בגלגול קודם, גילו לנו החכמים שהיכן שקשה לנו - זה התיקון


האובססיה לתאווה מסוימת ולרצונות כי "כך אני רוצה", יכולה להוביל אותנו עד כדי פגיעה וזלזול בסביבה  הקרובה, בני משפחה, אישה וחברים וכו'. ועל זה נאמר שיש אנשים שהם ברשות עצמם וליבם (ללא שליטה עצמית), וישנם חכמים שליבם ברשותם, כלומר שולטים בכל, והם נקראים חכמים היות ועליהם נאמר "איזהו החכם הרואה את הנולד?"


זה מה שנקרא, חיים שנקנים ברגע של שליטה, או חיים שנהרסים ברגע של חוסר שליטה. אז איך אנחנו בוחרים להתחיל את היום ואת השבוע עם היצר הטוב או עם היצר הרע?

זכרו: "סוף מעשה במחשבה תחילה". לו נחשוב צעד אחד לפני שנאמר משהו, אם רק נלמד לספור עד 5, נגיב בצורה יותר מבוקרת. ללא ספק היצר הרע ישאר נטול עבודה, ואילו היצר הטוב יוביל אותנו למחוזות טובים יותר וייצור לנו ערכים טובים יותר וחברה מתוקנת.

שלכם

נחום תמיר - ייעוץ נומרולוגי


רוצים לקבל עדכונים חדשים מדי יום? הצטרפו ל-Stars  בפייסבוק.


רוצים לקבל ניתוח נומרולוגי/אסטרולוגי/קבלי  אישי ומקצועי בלי לצאת מהבית? התקשרו עכשיו לצליל, 
072-3401003שלוחה 48 ותהנו מייעוץ מקצועי ואישי במענה מידי.

 


למאמרים נוספים:

מהו הרגע המתאים?
היסודות ברפואה הקבלית
קבלה מתוך עלות התודעה
על עין הרע

נקודה למחשבה


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי