אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
הדיבר החמישי

הדיבר החמישי

מאת: עתון "קבלה לעם"
 

"ספר הזוהר" מגלה לנו את המשמעות הרוחנית של הציווי "כבד את אביך ואת אמך": כל מי שרוצה לעלות למדרגה גבוהה יותר, צריך לכבד, כלומר לחקור ולהכיר את חשיבותה של המדרגה העליונה שנקראת "אבא ואמא".

 

אם היינו עורכים עכשיו משאל עם ושואלים שאלה אחת בלבד: "מהם עשרת הדברות?", קיימים סיכויים די גבוהים שרוב התשובות היו נעות סביב "עשרה חוקים מוסריים שניתנו לעם ישראל במעמד הר סיני". אך לו היינו שואלים את המקובלים, התשובה שהיינו מקבלים הייתה שונה לגמרי.

 

על פי חכמת הקבלה, עשרת הדברות הם עשרה חוקים רוחניים שמדריכים את האדם בדרכו הרוחנית להגיע למטרת בריאתו.

 

נתבונן לדוגמה בדיבר החמישי: "כבד את אביך ואת אמך". ממבט ראשון נראה שזהו חוק שמטרתו ללמד את האדם כיצד להתנהג בחיי המשפחה. אך המקובלים מסבירים שיש לו משמעות מעט שונה. הם מספרים שזהו חוק טבע רוחני, שמטרתו להנחות את האדם כיצד לעלות ממדרגתו הנוכחית, מטבעו הגשמי, אל מדרגת הטבע הרוחני הגבוה יותר, שנקראת בקבלה "אבא ואמא".

 
עולמות עליונים

מקובל שמטפס במעלה סולם המדרגות הרוחני, מגלה שמלבד להרגשת העולם הזה, קיים מסביבו עולם נוסף. מסביבה נוספת זו, פועלים עליו כוחות המנהלים את כל פעולותיו והרגשותיו.

המילה "עולם" נגזרת מן המילה "העלמה". הכוונה היא שהעולם משמש כמסננת שמעלימה ומקטינה את כמות האור, כמות התענוג המגיעה אל האדם.

העולם הרוחני בנוי מחמש מדרגות שממוקמות זו מעל זו ומכונות: כתר, חכמה, בינה, תפארת, מלכות. כ
תר מייצג את הבורא, לחכמה קוראים "אבא", ולבינה "אמא". תפארת ומלכות נקראים "בנים". והם מייצגים את הנברא, את האדם.

 
אבא ואמא

המקובלים מסבירים לנו כיצד מתרחש הטיפוס ממדרגה רוחנית אחת לשנייה. התהליך מתחיל מהבורא, מהכתר.


מקור השם "בורא" הוא מצירוף המילים "בוא - ראה", על שם ההזמנה המיוחדת, שהוא שולח לאדם דרך "אבא ואמא" - לעלות למדרגה רוחנית חדשה, לגלות מציאות רוחנית רחבה יותר.

"אבא ואמא" הם שני כוחות שעוזרים לאדם לממש את העלייה הזו. הם מרוממים אותו לגבהים רוחניים, ופותחים בפניו אופקים חדשים.

"אמא" הוא שמו של הכוח שמתקן את האדם ומכשיר אותו לעלות למדרגה רוחנית גבוהה יותר.

 

הכוח שנקרא "אמא" מעניק לאדם אור מיוחד שנקרא "אור חסדים". בעזרת אור זה הוא עולה ממדרגתו הנוכחית למדרגה הרוחנית הבאה. מרגע שאדם הגיע למדרגה החדשה, הכוח השני, שנקרא "אבא", מעניק לו שפע וממלא אותו באור מיוחד שנקרא "אור חכמה".

 

כך בעזרת שני הכוחות שנקראים "אבא ואמא" מצליח האדם להתקדם ברוחניות. תהליך זה חוזר על עצמו מחדש. בכל פעם שהאדם מגיע למצב חדש, הוא מגלה בו "אבא ואמא" גבוהים יותר, ושוב נעזר בהם, כדי להמשיך בטיפוסו במעלה הסולם הרוחני.


למי למי, תמיד למי, יש יותר כבוד

ב"ספר הזוהר", פרשת תצווה, כותב רבי שמעון בר-יוחאי: "ומטעם תיקון הזה נשתנה שמם של חכמה ובינה לאבא ואמא, תפארת ומלכות נקראים בנים, להיותם מתקנים". ספר הזוהר מגלה לנו את המשמעות הרוחנית של הציווי "כבד את אביך ואת אמך": כל מי שרוצה לעלות למדרגה גבוהה יותר, צריך לכבד, כלומר לחקור ולהכיר חשיבותה של המדרגה העליונה שנקראת "אבא ואמא".

 

בעזרת חכמת הקבלה האדם לומד איך להיעזר בכוחות שהוא מקבל ממדרגות עליונות יותר, כדי לעלות בסולם הרוחני, עד שהוא מגיע למדרגה הגבוהה ביותר שנקראת "גמר התיקון".

   


 

למאמרים נוספים:

לב יוצר

קבלה מה היא

לכל דבר יש הסבר

מחוץ לאדם לא קיים כלום

למה חשוב ללמוד קבלה


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי