אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
חוק הטבע

חוק הטבע

מאת: ניב נבון "קבלה לעם" 

האדם הוא היצור היחיד שפועל בהופכיות לחוק האלטרואיזם שבטבע. חכמת הקבלה היא השיטה להגיע לאיזון והרמוניה עם הטבע הכולל.


בנאומה המרגש בכנס "מועצת החכמה העולמית" שהתקיים ב"ארוסה", שווייץ בינואר 2006, סיפרה ג'יין גודול (מדענית שהקדישה את חייה לחקר השימפנזים וחיה בחברתם בסביבתם הטבעית במשך שנים רבות), על הגילוי שהרשים אותה יותר מכול במהלך שנות מחקרה. גודול סיפרה כי לאחר שנים ארוכות של חיים בטבע הרגישה את כוחו הפנימי של הטבע, את כוח האהבה.

 

"התחלתי להרגיש ולשמוע את הטבע, הרגשתי שאין כוח רע, אלא רק מחשבה של אהבה". כתוצאה משנים ארוכות של חיים בג'ונגל ומהחיבור הבלתי אמצעי לשימפנזים, החלה גודול להבין אותם ואת רגשותיהם. היא גילתה עד כמה שהקופים מבינים את הטבע וחיים את חוק האהבה המניע אותו.

 
מעגל האיזון בטבע

בשנים האחרונות המחקר המדעי מוביל אותנו לגלות שהטבע כולו (בדרגות הדומם, הצומח והחי), מתפקד כגוף הרמוני אחד במלוא מובן המילה; הכול תלוי בכול, ואם נשנה פרט כלשהו במציאות, תתעורר בהכרח תגובה במקום אחר בעקבות אותו השינוי.

 

דוגמה למעגל האיזון בטבע ניתן היה לראות בתחילת שנות התשעים, כאשר החליטה ממשלת צפון קוריאה להיפטר מחתולי הרחוב אשר היוו מטרד. שבועות אחדים לאחר הכחדת מרבית החתולים חלה עליה במספר העכברים, העכברושים והנחשים, עד כדי מצב שהצריך יבוא חתולים מהמדינות השכנות.

 

חקירת חוקי הגוף החי ומערכות הטבע השונות, מביאה אותנו לגילוייה של תופעת האלטרואיזם. כלפי חוץ יכול להיראות הטבע כ"זירה אגואיסטית" שבה מתמודדים ונאבקים הפרטים זה בזה ורק החזק שורד. אך התבוננות מעמיקה יותר, מראה שכל המאבקים וההתמודדויות בין הפרטים פועלים דווקא ליתר איזון ולהתפתחות בריאה יותר של הטבע.

 

אם נבחן גוף חי המורכב מתאים שונים, נבחין בתופעה מעניינת: כל תא לכשעצמו מתפקד כאגואיסט ו"חושב" על עצמו בלבד. אולם כאשר נבחן את  תפקודו כחלק מהגוף כולו, נגלה כי הוא לוקח לעצמו רק את הנחוץ לקיומו, וכל יתר פעילותו מוקדשת לתפקוד הגוף הכללי. אותו תא אגואיסטי מתנהג כאלטרואיסטי, כלומר, "חושב" רק על טובת הגוף כולו ובהתאם לכך פועל בהדדיות ובהרמוניה.

 

יוצאים מן הכלל הם תאי הסרטן, אשר אינם מתחשבים בסביבתם, הורסים אותה במכוון, ובכך יוצרים מרחב פנוי להתפתחותם האישית. התאים הסרטניים מביאים למות הגוף הכולל על ידי פעילותם האגואיסטית.

הם מאיצים בכלי הדם הסמוכים להם להכות שורשים לתוך עומק הגידול הממאיר בכדי להזינו ובדרך זו משעבדים את עבודת הגוף כולו לטובת עצמם. אך מות הגוף הוא גם מות "רוצחיו". העורמה שבה נוקטים התאים הסרטניים בהליך השתלטותם על הגוף, מובילה אותם אל הכחדתם. יוצא, כי התנהגות אגואיסטית וחוסר התחשבות בכללות הגוף, מוליכים את הגוף ואת התא האגואיסטי היישר אל האבדון.

 
שורש הרע - האגואיזם האנושי

"כללות כל הרע אינו אלא אהבה עצמית הנקראת אגואיזם..." בעל הסולם.

אם נתבונן בטבעו של האדם, נגלה כי הוא היצור היחיד בטבע ששואב הנאה מהיותו נבדל מן האחרים, מהיותו "מעל כולם". יתרה מכך, הוא רוצה שלזולת יחסר, כך שמצבו היחסי ישתפר ותחושת הסיפוק העצמי שלו תגדל. זהו האגואיזם האנושי והוא שמפר את האיזון בטבע.

הסיבה לכל התופעות השליליות בחיינו, הן ברמת הפרט והן ברמת הכלל, הן פועל יוצא של אי קיום חוק הטבע האלטרואיסטי על ידי האדם.


תוכנית הטבע

בימינו, חלק גדול של האנושות מנסה לבנות את הצלחתו על חורבן הזולת בעוצמה שלא הכרנו מעולם. חוסר הסובלנות, הניכור והשנאה בין בני האדם הגיעו לשיאים מחרידים המעמידים בספק את המשך קיומו של המין האנושי.

 

אמנם לא לחינם דוחף אותנו הטבע להגדיל את האגו שמפריד בין בני האדם באופן כה הרסני. דווקא בלב החברה האנושית המודרנית, זו שמתאפיינת בניכור ובחוסר היכולת לשאת את הזולת, עלינו לממש את חוק האהבה והנתינה ולהשתמש באגו כבמנוף לכך.

 
שימוש נכון ומושכל באגו

האגו יוצר את חוסר האיזון, אך אין פירוש הדבר שיש לבטלו, אלא רק לתקן את אופן השימוש בו. לכל אורך ההיסטוריה ניסתה האנושות להגיע לשוויון, לאהבה ולצדק חברתי בדרכים שונות, על ידי ביטול האגו או על ידי ניסיון להקטינו בצורה מלאכותית. מהפכות ושינויים חברתיים שונים רדפו זה את זה, אך כולם כאחד נכשלו. הסיבה לכך היא שאיזון יכול להיות מושג רק על ידי שילוב נכון בין מלוא העוצמה של כוח האגואיזם ובין מלוא העוצמה של כוח האלטרואיזם.

 

הטבע שואף להביא אותנו לשלמות ולהנאה בלתי מוגבלת ומשום כך הוטבע בנו האגו, הרצון ליהנות כדי שניהנה. מכאן שאין צורך או סיבה לבטל את האגו. עלינו רק לתקן אותו או ביתר דיוק לתקן את אופן השימוש ברצון להנות, משימוש אגואיסטי לשימוש אלטרואיסטי.

 

כל החכמה היא להבין מהי הדרך להשתמש בכוח האגו בתבונה ולהסתייע בו להתקדמות אל עבר חיבור אלטרואיסטי לזולת. השיטה המסייעת לנו בכך היא חכמת הקבלה ומכאן שמה, החכמה איך לקבל הנאה ותענוג בצורה מושלמת.

 

חכמת הקבלה אינה ממליצה לאדם לדכא את הכוחות והדחפים האגואיסטיים הטבעיים המולדים; להפך, היא מכירה בהם ומסבירה לאדם כיצד להשתמש בהם בדרך נכונה ומועילה כדי להגיע להרגשת השלמות והנצחיות עם הטבע.

 למאמרים נוספים:

חוק האהבה

דבק של אהבה

אם נדע לאהוב
המדרגות אל השלמות
בימבה מסין בשקלים ישראלים


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי