אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
צבעים בפאנג שואי

צבעים בפאנג שואי


הצבע מכניס חיות לבית ותורם לנו רבות. מהי משמעות הצבעים על פי הפאנג שואי ואיך מתאימים את הצבע לחדר? על כך בכתבה הבאה

 

 מאת: מרזל לאה
  
 

 

 

 

 

האם תוכלו לדמיין בית ללא צבעים - בית בשחור לבן? בית כזה יהיה חסר טעם וחסר חיות.

הצבע הוא המפתח לחיים. כאשר אדם חי את חייו מתוך קשת צבעים, תמונת חייו והשתקפותו בעיני החברה תהיה צבעונית ועשירה הרבה יותר.

 

הצבע הוא שפה אוניברסלית, הוא הוא חלק מהיקום. הוא המפתח להבנת עצמנו במישורים עמוקים יותר. צבע הוא אנרגיה. בהיבט המדעי הצבע האדום, למשל, הוא הצבע הראשון, בעל אורך הגל הארוך ביותר ובעל התדירות האיטית מבין כל הצבעים. נוכל להשוות זאת לגל בים שמגיע באיטיות לחוף, אבל כשהוא מגיע - הוא בא בעוצמה.

 

אנו עושים שימוש בצבעים של הטבע כדי לעזור לעצמנו בדרכים שונות: להרגיש רגועים יותר, לשפר יחסים, להפגין אהבה ואכפתיות, ולהתמודד טוב יותר עם אתגרי החיים.

 

מה מסמלים הצבעים?
לבן = בהירות והתחלות חדשות.

סגול = רוגע.

כחול = שלווה ותקשורת.

טורקיז = יצירתיות  ושובבות.

צהוב = הנאה וצחוק.

זהב = תבונה ושמחה.

כתום = התגברות על לחץ.

אדום = אנרגיה והתלהבות.

 

לכל צבע יש תדר, אנרגיה ומסר משלו, כי ה"צבע הוא שפה, תודעה וחלון לנשמה". כל בחירה שלנו לצבע מסוים מונעת למעשה מתוך הפנימיות שלנו, התחושות שלנו באותו רגע או זמן נתון, משהו גורם לצבע מסוים להיות מושך יותר באותו רגע. כאשר אדם בוחר ללבוש צבע מסוים או לצבוע את ביתו/משרדו בצבע מסוים, הוא בעצם משדר מסר לעולם ולסביבה.

 

מאז בריאת העולם הכירו בני אדם בכוחו המרפא של הצבע, תרבויות העניקו לצבע כוח מיסטי.

הצבעים מקיפים אותנו בעבודה, בבגדים שאנו לובשים ובאוכל שאנו אוכלים. כוחו המרפא של הצבע יכול לחזק כל תחום בחיינו, את בריאותנו הגופנית, רווחה כלכלית, אושר והצלחה.

 

מחקרים רבים נעשו בתחום הצבע, ורבות הדרכים לטפל בצבע, לבוש בגדים בצבעים מתאימים, קישוט הבית בגוונים מתאימים לפי תורת הפאנג שואי, כל אלה יביאו לריפוי וחיזוק מצב פיזי ורגשי.

 

כבר הוכח בכל מיני מחקרים שתדרי צבעים המוקרנים בחיינו גורמים לתגובות כימיות, למשל: צפייה בצבע אדום עלולה להגביר קצב דופק, לחץ דם, וקצב נשימה. כאן המקום לציין שלא נשתמש בצבע האדום בחדר השינה, שם נשתמש בצבע מרגיע כמו הכחול על כל גווניו.

 

הצבע הוא שפתו של היקום: "כיצירה שבה הטבע מציג עצמו לרווחה" (גתה).

הירוק - מסמל את החיים, הצמיחה.

הקורל - (אפרסק) מסמל את הנפש.

הלבן - מסמל את הנשמה.

השחור -  את היעדר החיים.

 

פאנג שואי היא תורה סינית עתיקה ופירוש המונח הוא מים ורוח. שיטה זו ידועה כבעלת כוח ועוצמה ליצור שנוי וריפוי בחיים. עיצוב הבית על פי שיטה זו ושימוש נכון בחומרים וצבעים, ייצרו איזון הרמוני בסביבת המגורים או בעבודה, ויובילו למיצוי מקסימלי של הפוטנציאל האישי שלנו.

 

בפאנג שואי אנו מעצבים את מגורינו, ולהיפך, מגורינו מעצבים אותנו. לצבע משמעות רבה בעיצוב הפנים, הן מנקודת מבט אדריכלית והן מנקודת מבט של יועץ פאנג שואי. 

 

חדר השינה room8_400

חדר השינה לפי הפאנג שואי צריך להיות עבורינו מקום אליו
אנו מגיעים להירגע, לישון, לאגור אנרגיה. לכן נעצב אותו בעיצוב שקט, בצבעים רכים, כדוגמת הכחול המרגיע ונותן שלווה ולא בצבעים חזקים.

 
הסלון

הסלון שלנו, מעצם היותו מקום אירוח, יהיה  מקום פעיל. לכן נוכל להשתמש בחדר זה בצבעים חזקים כמו: אדום וכתום. נשתמש פה גם באביזרי קישוט כגון: פרחים אדומים, שטיח או ספה בעלי מגוון צבעים חזקים.


חדר ילדים

חדרי ילדים [כמו חדר שינה הורים] נצבע בצבע קיר בעל גוון רך ועדין כגון: שמנת, תכלת, ירקרק, אפרסק עדין או וורוד בהיר. נשתדל להימנע מצביעת קירות בצבעים חזקים, כגון: אדום, כתום, ירוק חזק, או צבעים בוהקים, אלה עלולים לגרום לחוסר שקט ועצבנות מעצם היותם צבעים מגבירים פעלתנות.

טוב שיהיה בחדר ילדים איזון בין הצבעים שעל הקיר, לשטיח והמשחקים הצבעונים של הילד.
הצבע הוא בעצם האלמנט הבולט ביותר לעין לפני הצורה או המרקם, מחקרים רבים גילו כי ילדים אשר נחשפו לצבעוניות פיתחו יכולת שכלית גבוה מילדים אחרים.

 
האדום כפי שכבר תיארתי הוא צבע "חסר מנוחה" שאינו נותן לשוהים במחיצתו להישאר אדישים כלפיו. הסינים מחבבים אותו במיוחד, במסעדות סיניות למשל, הצבע האדום מזמין אנשים להיכנס למסעדה, ממריץ את הלקוחות לאכול ולעזוב בהקדם.

האדום הוא המוביל ברשימת ה"צבעים החמים" כמו גם הכתום והצהוב.


בקבוצת ה"צבעים הקרים" נכללים הירוק, כחול, וסגול על גווניו, והם נחשבים לצבעים הגורמים לנו לרגיעה והרפיה.

  

בעיצוב הבית נשתדל להשתמש בחדרים כמו: סלון, מטבח, משרד ביתי בצבעים החמים, ואילו בחדרי השינה, או חדרי טיפולים [תלוי בסוג הטיפול] נשתמש בצבעים הקרים.

לא תמיד נשתמש בצבעים החמים בכמות רבה, אלא לעיתים כדגש בלבד, במספר פריטים, כמו: כריות, שטיח, אהיל תאורה, לעולם לא נצבע קיר שלם באדום.

 

ואילו צבעים אחרים, שיש בהם גם צבעים חמים וגם קרים, כמו החום [המשלב בתוכו אדום וירוק] או צבעי הארגמן והאפרסק הנחשבים צבעים חמים מתונים, יכולים לשמש גם כצבע קיר שלם ולא רק כדגש.

 

יועץ פאנג שואי יכול לייעץ לנו כיצד למצוא את הצבעים המתאימים לכל אדם בבית או במשרד, באופן כזה שיביא לאדם  אנרגיה חיובית.


לפניכם הצבעים ומיקומם בבית או במשרד:

האדום

מייצג אצל הסינים חיים, צבע מזל. יש להשתמש בו אך ורק במינון המתאים בבית, כנ"ל גם בעיצוב עסקים [לא בכל עסק].

 
הכתום

הוא צבע שילוב של אדום וצהוב. מייצג את הריגוש החברתי, האינטימי והתשוקה, צבע מעודד שמחת- חיים, בטוי עצמי, מעורר. אולם גם צבע זה נחשב כמו האדום לצבע "חם", לכן יש להשתמש בו בזהירות, נוכל להתאימו למשרדים ועסקים, או כדגש בסלון שבביתנו, כמו כריות, ווילונות וכדומה. גם הצבע הזה אהוב על הסינים ונקרא בפיהם "נשיקת החיים".

 
הירוק

מייצג את ההתפתחות את עולם הצומח, מבטא אנרגית צמיחה ושינוים. בגווני הירוק הבהיר נוכל להשתמש כמעט בכל מקום בבית, כצבע קירות, ריפוד ספות ואביזרי קישוט. הירוק הוא צבע "קר" ומצוין למשרדים, לא לחינם משתמשים בו בבתי חולים לשם רגיעה.

 
הכחול

מייצג אינטואיציה ושלווה. מתאים מאוד בבית לחדרי השינה וקליניקות המשמשות לטיפולים.

אפשר להשתמש בו בכל חלקי הבית כצבע קיר, ריפוד, ווילונות, שטיחים ואביזרים דקורטיביים.

 
הלבן

מייצג טוהר, ניקיון ורעננות. לפי הסינים הלבן אינו נחשב לצבע, לכן לא מומלץ להגזים בשימושו וכדאי לשלבו עם צבעים חמים לשם קונטרסט. נשתמש בלבן גם לעסקים כמו: נדל"ן, גלריות וכדומה.


השחור

מייצג עוצמה, ידע , מסתורין ואלגנטיות. הסינים מתייחסים אליו כמו לצבע הלבן, כדאי לא להפריז בשימושו, כיוון שהוא עלול להביא להרגשת דכדוך. אפשר להשתמש בו לפרטי עיצוב ואביזרי קישוט ולא במשטחים גדולים.

 
החום

צבע המייצג יציבות, קרקוע, אמינות. אפשר להשתמש בו כמעט בכל חדר בבית או במשרד. כצבע קיר שלם, נשתמש בו רק בגווניו הבהירים והרכים של החום.

 
הוורוד

מייצג רגישות, רומנטיקה ושמחה. נוכל להשתמש בצבע זה גם בחדר השינה וכך ליצור אווירה רומנטית ולחזק את הזוגיות.


עלינו לזכור את השפעתם החזקה של הצבעים עלינו ועל הסביבה שלנו, כאשר אנו באים לעצב את סביבת המגורים שלנו. לפני שמתכננים את עיצוב הבית, כדאי לחשוב היטב על התחושה שנרצה לתת או לקבל מכל פינה בבית, מהסלון, אמבטיה או חדרי השינה.

 

כדאי להתייעץ עם יועץ צבעים המתמחה בשילוב הצבעים, במעצב פנים או ייעוץ פאנג שואי.

כאשר באים לעצב בית או משרד יש להתייחס למרכיבים אשר יביאו למקום שנוי מהיר ומשמעותי בחלל, ולהתחשב בכמה תפקידים שיש לצבע.

 
צבע ועיצוב פנים:

לצבע כמה תפקידים עיקריים בעיצוב פנים: עוזר להגדיר חלל גבוה, נמוך, צר, קובע אווירה, אלגנטי, עליז, יוקרתי, ויש ביכולתו להסיח את הדעת מפרטים אחרים.

 

כשרוצים ליצור הרמוניה בחלל נשתמש בצבעים חזקים [דומיננטיים] בכמות קטנה, כדי שהצבע לא ישתלט על המקום וייצור כבדות, יש להתחשב בתפקיד שהמקום ממלא, גודל שטחו וכמובן שאין להתעלם מכמות האור הנכנסת למקום מבחוץ, ככל שכמות האור רבה יותר כך לא נחשוש להשתמש בגוון צבע חזק.

 
לדוגמא:

חדר אמבטיה: זמן השהייה שלנו בו מועט, האור הנכנס אליו בדרך כלל מחלון קטן, כמות אור קטנה יחסית, ממוקם לא במקום מרכזי בבית, נשתמש פה בצבעים הנותנים אשליה של אור וחלל גדול, כדי ליצור תחושה של רוחב ונשתמש בצבעים שלא ישפיעו עלינו לאורך זמן, כמו השמנת, הלבן הזהוב וכדומה.


בצבעים דומיננטיים היוצרים קצת מתח בחלל, נשתמש למשל: בחלל מדרגות, וכך ניצור סקרנות לגבי הקומה השניה בבית, זה גם מקום שזמן השהיה שלנו בו קצר, ולאפקט הצבע אין השפעה חזקה עלינו. בעזרת הצבע נוכל ליצור בחלל זה המשכיות בין קומה אחת לשניה.

 

צבע הוא שילוב של חומר וגוון, יש להתייחס לכל האפשריות הקימות בצביעה כמו: צבע אקרילי, טיח גרגירי, צביעת "ווש", צבע חלק, לכל אחד מהם אפקט אחר. יש לקחת בחשבון לא רק את הגוון, אלא גם את הטקסטורה של החומר וטכניקת הצביעה.

 

בפאנג שואי אנו משתמשים בצבע כדי להחליש או לחזק, לפי עקרונות הפאנג שואי יש ליצור זרימה הרמונית ונחות בבית [או משרד] ולתת תחושה בטוחה ונעימה.

 

בעיצוב פנים לעומת זאת נתייחס לצבע לא רק להחלשה או חיזוק, אלא לאפשר לנו תנועה וזרימה נוחה יותר בבית, לצבע בעיצוב הפנים משמעות חזקה בהשפעה שלו על בני הבית.


רוצים לקבל עדכונים חדשים מדי יום? הצטרפו ל-Stars  בפייסבוק.

למאמרים נוספים:
פאנג שואי יצירת בית

סגולות הפאנג שואי

זוגיות בבית בפאנג שואי

פאנג שואי 10 טיפים נצחיים
פאנג שואי מימוש עצמי וקריירה


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי