אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
לילית

לילית

מאת: מערכת Stars

ה"אלף-בית של בן סירא" הוא המקור הראשון הידוע המתאר את אגדת לילית הידועה לרוב האנשים. כאן אנו רואים את לילית כאשתו הראשונה של אדם. מלומדים נוטים לשייך את ה"אלף-בית של בן סירא" לתקופה שבין המאה ה-8-10 אחרי הספירה. באם הסיפור על לילית עתיק יותר, או כמה עתיק הוא - איננו יודעים.


ה"אלף-בית של בן סירא" מספר את המעשייה הבאה:
זמן קצר לאחר שבנו הצעיר של המלך חלה במחלה קשה, קרא נבוכדנאצר: "רפא את בני, אם לא, אהרוג אותך!". בן סירא ישב מיד וכתב קמע עם השם הקדוש, וחרט עליו את שמות המלאכים האמונים על הרפואה.

נבוכדנאצר הסתכל על הקמע ושאל: "מי אלה?"
, בן סירא ענה: 'אלו המלאכים האחראים על הרפואה: סנבי, סנסבי וסמנגלוף. אחרי שאלוהים ברא את אדם, אשר היה לבד, אמר: "לא טוב היות האדם לבדו" (בראשית ב', 18), האל יצר אישה לאדם, מהאדמה, כשם שיצר את אדם עצמו וקרא לה לילית.

אדם ולילית לא הסתדרו והחלו לריב, היא אמרה: "לא אשכב למטה", והוא אמר: "לא אשכב מתחתייך, רק מעלייך, משום שאת מתאימה לתנוחה התחתונה, בעוד שאני העליון", לילית הגיבה: "אנו שווים אחד לשני, שנינו נבראנו מהאדמה", אולם הויכוח לא התקדם לשום מקום.

 

כשלילית הבינה שהגיעה למבוי סתום, היא ביטאה בקול רם את שמו הקדוש של אלוהים ועפה אל האוויר מחוץ לגן עדן. אדם עמד מול בוראו בתפילה: "בורא עולם, האישה שנתת לי ברחה". מייד כשהאל שמע את דבר אדם, הוא שלח את שלושת המלאכים הללו כדי להחזיר את לילית.


כה אמר האל: "אם היא מסכימה לשוב, כה יהי, ואם לא, עליה להרוג מאה מצאצאיה מדי יום". המלאכים עזבו את אלוהים ותרו אחר לילית, אשר ריחפה מעל פני ים סוף, במקום שבו עתידים לטבוע המצרים. המלאכים מסרו ללילית את דבר האל, אולם לילית סרבה לשוב איתם. המלאכים איימו על לילית בהטבעתה.
"עזבו אותי" אמרה. "נוצרתי על מנת לגרום למחלות בפעוטות. אם הפעוט זכר, יש לי שליטה עליו במשך 8 ימים, ואם נקבה, היא נתונה לשליטתי במשך 20 יום".

כאשר המלאכים שמעו את דברי לילית, הם התעקשו שתשוב עמם, אולם היא נשבעה להם בשמו של האל הכל יכול: "כאשר אראה את שמכם על קמע, לא יהיה לי כל כוח ושליטה בפעוט", כמו כן הסכימה שמאה מצאצאיה יוקרבו כל יום.


וכך, על פי האגדה, כ-100 שדים נמוגים מדי יום, ומאותה סיבה אנו כותבים את שמם של המלאכים על הקמיעות של ילדים קטנים. כאשר לילית רואה את שמם, היא נזכרת בשבועתה, והילד מחלים.


למאמרים נוספים:
הגולם
עין הרע
גורל
חוק הטבע
קבלה מה היא


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי