אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
המשבר הכלכלי

המשבר הכלכלי

מאת: זאב סוביק "קבלה לעם"

וול-סטריט נמצאת במצב בו לא הייתה מאז 1929, מחיר הנפט יורד לפחות מ-70 דולר לחבית, מדינות אירופאיות פושטות את הרגל והאוליגרכים הרוסים את חליפות היוקרה – והעולם שותק. או לפחות זו התחושה הכללית השוררת במדינה הקטנה שלנו. את הישראלי המצוי, זה שאינו עובד כברוקר, איש היי-טק או עומד לצאת לפנסיה בתקופה הקרובה, לא מעסיקה יותר מדי העובדה כי הכלכלה העולמית כפי שאנו מכירים אותה קורסת, וחבל שכך.

עד כמה שלא נבוז ל"מוצרים הפיננסיים" הפיקטיביים ולהלוואות העתק שגרמו למיליוני בורגנים זעירים לחיות בגדול את החלום האמריקאי, בעלי הממון לא המציאו שום דבר חדש. הם בסך הכול עשו את מה שגם אילן מהשוק ואפי רואה החשבון היו עושים אילו היו במקומם - מנצלים הזדמנות כדי להגדיל את רווחיהם, גם אם זה בא על חשבונו של מישהו אחר.

אמנם כשמדובר בכמות אדירה של כסף כמו זו שזרמה בבנקי המשכנתאות וההשקעות האמריקאיים, התוצאות נראות במהרה לעיניים. החמדנות שמאפיינת את המערכת הכלכלית ובמיוחד את זו האמריקאית גררה אחריה את יתר בורסות העולם המפותח אל פי התהום. אך בעת המשבר, ראשי כל המדינות והמערכות הכלכליות המעורבות בעניין פנו כמעט באופן אינסטינקטיבי אל אותו הפיתרון - שיתוף פעולה הדדי ביניהם למען הצלת המצב.

באחד מרגעי השיא (או השפל, תלוי בנקודת המבט) של המשבר הנוכחי, שיתוף הפעולה המפתיע הוביל למצב שבו הנגידים של כל הארצות המפותחות  ברחבי העולם הורידו את הריבית בו זמנית. כמה חודשים לפני כן, לא היה ניתן אפילו לדמיין הרמוניה שכזו...

ואצלנו? למרות שהמוצרים הפיננסיים של אילן מהשוק מסתכמים בעגבניות ב-12.90לקילו, ואפי המעונב עוסק בחשבונות של כמה מאות אלפי שקלים בודדים, ניסיון החיים מורה כי בדרך כלל גם הם אינם טומנים ידם בצלחת. במערכת החברתית שבנינו הנורמה היא שכל אחד ידאג קודם כל לעצמו וכבר אין צורך להסתיר זאת. אפשר להיות "אגואיסט" בפרהסיה ואיש לא יסתכל עליך במבט מוזר. הרי זה הנוהל המקובל.

למזלנו, הגיע המשבר המדובר בדיוק בזמן כדי להזכיר באיזה עולם אנו חיים. בעולם שלנו, אם רק נתבונן סביב, נראה איך כל המערכות שמקורן מהטבע פועלות בקשר הדוק בין כל הפרטים שבהן. בכל מערכת טבעית, כמו תאים בגוף האדם או להקת בעלי חיים, כל היחידים במערכת משתפים פעולה למען שגשוג המערכת כולה.

כל כך רחוק ומנותק זה נשמע מהאופן שבו מתקיימת החברה האנושית, אך זוהי דרך פעולתו של הטבע. נפילתה של מערכת שמעודדת חמדנות וחוסר אכפתיות למען הרווח האישי, כמו זו שבנו הכלכלנים והטייקונים, מאפשרת לנו להתבונן בכיוון שאליו פני החברה שלנו מועדים.

התגובות הרווחות, שנעות בין "בסך הכול העשירים נשארים עשירים, רק פחות", לבין "ככה זה עם הבורסה", מפספסות את הנקודה הקריטית. יש לנו אפשרות להיות חכמים במקום פקחים וללמוד עכשיו מהטעויות של הכלכלנים במקום לשחזר בעתיד את הטעויות שעשינו כחברה.

אז מה לעשות? סיכם זאת במשפט בעל הסולם, גדול מקובלי המאה ה-20: "ראשית צריך כל אחד להבין היטב, ולהסביר לסביבה שלו, אשר שלום החברה, שהיא שלום המדינה ושלום העולם - תלויים זה בזה לגמרי."(בעל הסולם, השלום בעולם)

לראשי המערכות הכלכליות ברחבי העולם, הייתה דרושה קריסה אחת ענקית כדי לחפש את הפיתרון בשיתוף הפעולה ביניהם. לנו אין צורך לחכות לקריסה. על המשבר העולמי, שמעתם? אפשר ללמוד ממנו כבר היום, ולצפות למחר טוב יותר.למאמרים נוספים:

אצלי הכל בסדר
כמה שפע יש בבית שלכם
בימבה מסין בשקלים ישראלים
התמודדות לתפקיד הראשי


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי