אינדקס המומחים
כל המאמרים של מיטב המומחים פעם בשבוע ישירות למייל שלך.
שם
דוא"ל
חלון לנפש. על הפסיכולוגיה
צילום: צילום: freedigitalphotos.net

חלון לנפש. על הפסיכולוגיה

 

מהי פסיכולוגיה? זוהי תורה שלמה המטפלת בנפשו של האדם, בנסיון לחדור אליה פנימה תוך קילוף רבדים ושכבות בו, ולהגיע לתובנות שישפכו אור על כאבים, חולשות, חוסר תפקוד רמות שונות, טראומות מן העבר ועוד. בנוסף, פסיכולוגיה מאפשרת למטופל לקבל כלים שיציפו כלפי מעלה את תת-המודע, או כפי שנקרא בעגה המקצועית, הלא מודע. אלו הם חלקים הטמונים עמוק בתוכנו, לרוב מודחקים, שכשנצליח להכיר בקיומם, יעלו אל פני השטח מצבים שלא תמיד הם נעימים להבנה אולם הם מסייעים בתהליך ההחלמה הנפשית.

 

מי צריך פסיכולוג?

בעבר היתה פסיכולוגיה מונח שיש בו טעם לפגם. "הוא צריך פסיכולוג" היה אמירה שנאמרה על אנשים רעועים בנפשם, מוגבלים או שהאמירה נועדה לפגוע בכבודו של אדם. כיום, הפסיכולוגיה נחשבת כאמצעי לקבלת תובנות ומסע אל תוך האני העצמי, תת מודע וחלון לנפש האדם, עם כלים שניתנים למטופל לאורך התהליך.

 

כיום בוחרים רבים ללוות את חייהם בסיוע של פסיכולוג, וממקום של עלבון וטאבו, שנבע בעקר מבורות, הפסיכולוגיה כיום היא אבן דרך משמעותית עבור חלק נכבד מהציבור. בפסיכולוגיה לא נשאלת שאלת ה"צריך" וה"לא צריך". רבים פונים ביוזמתם לקבלת טיפול נפשי שיסייע להם לצלוח מצבים שונים או תהליכים בחייהם, לעתים לתקופות של שנים, ואילו אחרים מקבלים המלצה מקצועית כמו מאיש חינוך או תרפיסט, לגשת ולקבל סיוע פסיכולוגי. במובן מסוים, לא מן הנמנע הוא כי כל אחד מאיתנו זקוק לפסיכולוג.

 

מאירים את הנסתר

רבים מייחסים את המושג פסיכולוגיה לזיגמונד פרויד ולשיטותיו השנויות במחלוקת. למעשה היה פרויד פסיכו-אנליסט, והמונח "פסיכולוגיה" והתיאוריות של חקר המוח מהאספקט הנפשי החלו עוד קודם לכן, בתקופתו של דקארט (המאה ה-17) ואחרים. במהלך השנים התפתח והתרחב התחום עד כדי חידוד הנושא ברמות טיפוליות שונות, כמו פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה של ילדים, פסיכולוגיה חינוכית, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה התפתחותית, ועוד. המכנה המשותף לכל אלהה הוא ההבנה כי הנפש היא ישות שניתן ללמוד ולחקור אותה, ושניתן להבין אותה באמצעים לוגיים.

 

התהליכים בפסיכולוגיה הם נבירה אל תוך הנפש, היכרות והתקרבות אל התת מודע כדי שיאיר ויסביר התנהגויות שלנו היום ופותח חלון, צוהר אל עצמנו, כדי שנבין ונהיה מסוגלים לקחת החלטות, להתמודד עם משברים, ולצמוח מתוך היכולות החבויות בנו ואשר איננו מודעים לפשרן.

 

מוצאים את השקט בתוכנו

 

היתרון הבולט בפסיכולוגיה הוא היכולת לדבר ולהיפתח בפני גורם נייטרלי ולא מוכר. עובדה זו מביאה רבים להיפתח ביתר קלות מאשר שיחה עם חבר קרוב או בן משפחה, במיוחד אם יש נושאים כמו חרדות, נטיות מיניות, דיכאון וכדומה. החשש משיפוט של הקרובים לנו הוא רב. כיום התפתחה הפסיכולוגיה גם למקצועות משנה הנותנים מענה בדרכים יצירתיות, כמו פסיכותרפיה- ריפוי הנפש באמצעים תראפיים, פסיכודרמה- באמצעים אומנותיים וטכניקות נוספות המאפשרות טיפול בדרכים חדשות ובהתאם לנטיית המטופל והכימיה שלו עם סוג הטיפול המוצע לו.


רוצים לקבל עדכונים חדשים מדי יום? הצטרפו ל-STARS בפייסבוק!


למאמרים נוספים:

איך לזהות את הרגע המתאים לפי הקבלה?

גוף, נפש והקשר ביניהם

הצלחה זה לא סוד. כך תגיעו אליה

מקור השפע בבית. פאנג שואי למטבח

 


הדפס מאמרהדפס מאמר שלח לחברשלח לחבר Stars.co.il on Facebookקבלו עדכונים גם בפייסבוק

רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם! רוצה לקבל כל יום תחזית באימייל שלך? הרשם\י כאן - חינם!


הזן תאריך לידה וקבל את תחזית האסטרולוגיה היומית שלך
תחזית אסטרולוגית יומית אישית במייל בחינם לחץ כאן >>
הורוסקופ שבועי